Szybkie czytanie nie zawsze wygląda tak samo.

Już przy wolnym czytaniu nasze tempo czytania zmienia się w zależności od czytanego tekstu. Szybkie czytanie to różne prędkości do różnych tekstów. Tempo czytania różnych osób jest zależne od ich wcześniejszych doświadczeń czytelniczych. Jednym słowem osoby, które czytają więcej będą przeważnie czytały szybciej.

No Eureka!

Tylko dlaczego Ci, którzy czytają wolniej czytają też mniej?

Przez kilkanaście lat pracy trenerskiej spotykam osoby, które czytają – dla przyjemności, albo z obowiązku, a czasem raz tak raz tak. Nawet osoby, które lubią czytać trafiają czasami na teksty, od których robi im się słabo i przez które nie mogą przebrnąć. Rzadko. ale jednak czasami spotykam osoby, które prawie nic nie czytają i czasami próbuję zrozumieć ich świat…

Jakiś czas temu spotkałem osobę, która w wieku ponad 30 lat szczyciła się tym, że w życiu przeczytała tylko 3 książki. Co ciekawe był to bardzo inteligentny człowiek. Brzmi dziwnie? Ktoś kto czyta na tyle słabo musi mieć bardzo dobrą pamięć i kojarzenie, bo to jedyne narzędzia, które mogą mu pomóc przejść przez edukację. Spójrzmy jednak z drugiej strony.

Czy to że ktoś mało czyta może wynikać z tego, że przychodzi mu to trudniej niż innym?

Na twarzy jednych czytelników widać skupienie i lekkie rozluźnienie, podczas kiedy inni mają na twarzy wypisany wysiłek. Nieraz spotykamy uczniów, którzy ucząc się bardzo dobrze mają trudności kiedy muszą coś przeczytać. Trudności w czytaniu nie tylko utrudniają poszerzanie wiedzy i zainteresowań – często powodują obniżone poczucie własnej wartości.

Szybkie czytanie to sposób na to, by w końcu łatwiej wziąć się za naukę!

Wiele osób czytających wolno miewa problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu i utrzymaniem uwagi. Mózg człowieka na co dzień szybko przetwarza duże ilości informacji napływające z otoczenia za pomocą 5 zmysłów. Podczas normalnego czytania dopływ informacji jest ograniczony, a kiedy czytamy naprawdę wolno tekst robi się nudny i niezrozumiały.

Dlatego osoby czytające szybciej lubią czytanie!

Czytanie jest jak jazda na rowerze – aby jeździć swobodnie musisz troszkę poćwiczyć. Różne osoby lubią różne style jazdy. Jedni lubią jazdę miejską inni chętnie wypuszczają się za miasto. Nawet wśród profesjonalistów są tacy którzy uprawiają kolarstwo na torze, lubią skakać po górkach, robią triki na SkateParkach. Do stylu jazdy dostosowuje się także budowę roweru.

Szybkie czytanie można wyćwiczyć jak jazdę na rowerze

Podobnie jest z czytaniem. Jedni czytają dla przyjemności, czy z ciekawości, a inni z obowiązku. Dla niektórych ciągłe przetwarzanie tekstu to ich codzienna praca. W szkole czy na uczelni studenci przeważnie opanowują obszerny materiał korzystając przy tym głównie ze źródeł tekstowych.

Wiele można dowiedzieć się z nagrań na YouTube, czy z krótkich artykułów, ale żeby sięgnąć po rzetelną wiedzę często będziemy musieli przetrząsnąć wiele książek i w tym szybkie czytanie jest niezastąpione. Kiedy już nauczysz się czytać naprawdę szybko zobaczysz, że czytanie może dawać dużo radości kiedy spełnia konkretne funkcje.

Szybkie czytanie fabuły wygląda inaczej niż uczenie się z książek i podręczników. Dlatego ucząc się szybkiego czytania rozwijamy różne style czytania do czytania dla przyjemności, do nauki, czy do analizy tekstu.

Szybkie Czytanie jest łatwe kiedy wiesz jak ćwiczyć, dlatego trudno nauczyć się go z książek bez pomocy doświadczonego trenera.

Zapisz się na Kurs Szybkiego Czytania online lub na żywo!